Menu

Jak vyčistit závěsy a záclony aby byly zářivě čistéZáclony a závěsy nepoužíváme pouze jako stínění proti slunci a proti zvědavým pohledům kolemjdoucích. Jde o dekorativní doplněk interiéru, který doladí příjemnou a útulnou domácí atmosféru.

závěsy

Záclony a závěsy mnoho lidí miluje, ale současně mají i celou řadu odpůrců. Jsou totiž současně i velkým lapačem prachu. Není to ale důvod, proč se jich zbavovat. Prach na sebe vážou třeba i koberce. Vše vyžaduje pravidelný úklid a údržbu. Záclony a závěsy nejsou výjimkou. Je třeba o ně pečovat, pravidelně je prát, aby se na nich prach tolik neusazoval a barva zůstala svěží. I když si domů pořídíte žaluzie, záclony a závěsy pokoj vždy zútulní. Další možností vhodného zastínění je roleta.

Jak prát záclony

Sundávání a věšení záclon je pracné, přesto je třeba je občas vyprat, zbavit je usazeného prachu a obnovit přirozenou barvu. Většina záclon je vyrobena ze 100% polyesteru, jsou pevné a lze je prát v pračce. Nastudujte si etiketu s pracími symboly, zda se mohou vyprat na 40 ˚C či 30 ˚C. Zvolte nejšetrnější program na jemné praní syntetických tkanin. Před samotným praním namočte záclony klidně přes noc do studené vody se solí či kypřicím práškem, můžete použít i Namo, žlučové mýdlo nastrouhané do vodní lázně, Savo a další bělicí prostředky, určené pouze pro bílé záclony. Pak je vymáchejte a nechte odstředit. Maximální počet otáček by měl být 300 až 400. Krásně je tím zbavíte prachu a nezešednou. Můžete je prát ve speciálním sáčku, abyste předešli zatrhnutí o prací buben. Zbavte je ozdob, háčků a řasící stuhu svažte do uzlíku.

záclona

Na co si dát pozor

Výborná je i bělící Škrobenka Z na záclony, kterou dáte nakonec místo aviváže, která záclony krásně provoní a vybělí. Aviváže vynechejte, vlákna by nedržela přirozenou pevnost a záclony ztrácí přirozenou bílou barvu. Po vyprání záclony ihned vyndejte z pračky, aby se nemačkaly a pověste ještě vlhké. Samy se přirozeně natáhnou, vyvěsí a nemusíte je ani žehlit. Pokud volíte program bez ždímání, nechte je okapat, přehozené nad vanou, ve sprchovém koutu nebo venku na šňůře. Záclony nikdy nesušte v sušičce, aby se vlákna nepolámala a nesrazily se. I když si použijete třeba rolety před okno kvůli zastínění interiéru, závěsy a záclony jsou vhodným dekorativním doplňkem vašeho interiéru a kouzlo rozhodně neztrácí.  


Hledání na webu

Zajímá Vás něco konkrétního? Použijte
naše vyhledávání.

Kontakt