Menu

Jak zvládnout velký vánoční úklid a na co je potřeba se zaměřit?Pár tipů, jak zvládnout velký vánoční úklid

S adventním obdobím a Vánocemi se každoročně váže i velký vánoční úklid. Pokud plánujete úklid kuchyňské linky, úklid zásuvek, vymetání pavučin a velký generální úklid, je nejvyšší čas začít.

Rozložte si raději úklid do několika dní, protože nelze vše uklidit najednou. Připravte si také plán úklidových prací. Do úklidu zapojte celou rodinu. Nevynechejte ani praní a čištění záclon i závěsů, koberců, ometení pavučin ze stropů, mytí oken, očištění svítidel, čalounění, nábytku i podlah. Při úklidu se zbavte všech nepotřebných věcí a udělejte si místo pro nové.

vánoční úklid

Začněte se shora

Při velkém vánočním gruntování vždy začínáme se shora. Ometeme pavučiny ze stropů, prach z tapet setřeme suchým hadrem, omyvatelné tapety očistíme jemně namočenou houbou v saponátu a pak je přetřeme teplou vodou. Prach z přírodních tapet odstraníme pomocí vysavače s měkkým kartáčem a se snížením výkonu.

Okna a dveře

U oken omyjeme rámy a parapety, pak skleněné výplně. Zvláštní péči věnujte okennímu kování. Použijte bílou vazelínu ve spreji. Povrch dveří otřeme navlhčeným hadrem. Na dýhovaný povrch použijeme mýdlový čistič a trochu vody. Umělé povrchy použijeme houbičku a saponát. Očistíme a ošetříme dveřní kování a kliky. Pozornost si zaslouží i údržba venkovních rolet a žaluzií.

Údržba nábytku

Dřevo otřeme teplou vodou se zředěným přípravkem na nábytek a přeleštíme leštěnkou. Starožitný nábytek přeleštíme včelím voskem. Čalouněný nábytek vysajeme polštářovou hubicí a dle potřeby vyšamponujeme. Prach z koženého nábytku setřeme a přetřeme speciálním přípravkem na kůži. Nečistoty můžeme otřít vlhkým hadrem s glycerinovým mýdlem, necháme uschnout a pak vyleštíme. Můžeme vyčistit a uklidit lednici, mikrovlnku, kuchyňské i koupelnové skříňky.

Čištění podlahy

Na PVC, linoleum a laminát použijeme roztok saponátu a vody. Na dlažbu použijeme vhodný přípravek, například saponát. Dřevěné podlahy bez nátěru pouze zameteme, vytřeme suchým hadrem a můžeme použít přípravek na dřevěné podlahy. Na podlahy použijeme vosk nebo leštidlo na bázi vody. Korkovou podlahu setřeme vodou se saponátem a ošetříme voskem na podlahu. Koberce vyluxujeme a koberec vyčistíme vaxovacím vysavačem. Pak už nás čeká jen vánoční výzdoba.


Hledání na webu

Zajímá Vás něco konkrétního? Použijte
naše vyhledávání.

Kontakt