Menu

Jak správně vybrat oknoJak správně vybrat okno

Už vás nebaví doplácet za vytápění, protože vaše okna špatně těsní? Neváhejte s jejich výměnou! V dnešní záplavě různých oken je obtížné rozpoznat kvalitu. Okna by měla mít správnou propustnost tepla a světla, měla by být odolná proti zatékání a podobně. V nadcházejícím textu najdete kritéria, podle kterých poznáte i vy, že se jedná o kvalitní okna.

Propustnost tepla

Není pochyb o tom, že díky novým oknům můžete ušetřit své peníze za topení. Hodnota propustnosti tepla oknem je značená Uw a označuje ztrátu tepla zevnitř směrem ven. Čím nižší je toto číslo, tím větší je izolační schopnost okna a tím samozřejmě i úspora energie. Při nákupu tedy jednoduše zjistíte, která okna propouští teplo více a která méně.

Žádný hluk ani zatékání

Hlavně v momentě, kdy je váš rodinný dům či byt u silnice s velkým provozem, budete se snažit hluk z provozu co nejvíce omezit. Pro porovnání mezi různými druhy oken sledujte tedy index zvukové neprůzvučnosti (Rw), udává do jaké míry je okno izolováno proti hluku. Platí, že čím vyšší hodnota, tím vice je okno izolované proti hluku. Je skvělé, když si díky oknům odpočinete od venkovního hluku, ovšem pokud vám okny bude zatékat či protahovat při větru, bude to opravdu nepříjemné. Odolnost proti dešti a větru je označována kódy 7A, 8A, 9A a dál písmenem E. I zde je žádané, aby okno mělo co největší kód.

Doplněk, který si zamilujete

Ke každému oknu patří kvalitní stínění. Na trhu máte na výběr z mnoha možností, je jen na vás zda si vyberete vnitřní nebo venkovní stínění, žaluzie či rolety. Každopádně je dobré promyslet, co od stínění očekáváte. Interiérové žaluzie a rolety jsou především otázkou designu a světelné clony. Venkovní stínění pak snižuje náklady na vytápění domácnosti, ale také skvěle brání proniknutí tepla dovnitř a tím se nebude v horkých dnech přehřívat vaše domácnost. Každé stínění je jedinečné a má své přednosti, proto výběr nepodceňujte.


Hledání na webu

Zajímá Vás něco konkrétního? Použijte
naše vyhledávání.

Kontakt