Menu

Jak na údržbu a čištění venkovních rolet? Řekneme vám jak na toVenkovní rolety jsou velmi oblíbeným a často používaným exteriérovým stíněním. Dnes si povíme, jak je udržovat a čistit.

Venkovní rolety jsou vyráběny z vysoce odolných materiálů. Stejně jako všechny ostatní části domu, které jsou neustále během celého roku vystaveny povětrnostním podmínkám, i venkovní rolety zachycují prach a nečistoty. Proto je doporučujeme důkladně vyčistit alespoň jedenkrát ročně. Na špatně přístupná okna si můžeme také zavolat specializované firmy, které nám stínění v podobě venkovních rolet opravdu důkladně a bezpečně vyčistí.

Čištění rolet podle materiálu

Při čištění rolet záleží zejména na materiálu, z jakého jsou vyrobeny. Jestliže se vaše rolety dají prát, nejdříve pomocí vysavače odstraňte prach a nečistoty. Pak rolety sundejte, rozložte je na zemi a očistěte jemným měkkým kartáčem. Ve vaně s vlažnou vodou s šetrným mycím prostředkem rolety namočte. Otřete zbývající nečistoty houbou a na skvrny vezměte jemný kartáček. Rolety pak vysprchujte, rozložte je na sušák, nechte vyschnout a suché zavěste na okna. Jestliže se materiál prát nesmí, nejprve je třeba rolety vysát a pak je jemným čisticím prostředkem a vlhkým hadrem vyčistit znečistěná místa, omýt čistou vodou a vysušit suchým hadrem.

Postup čištění předokenních rolet

Nejdříve lamely rolety a také pancíř, důkladně opláchneme vodou, abychom je zbavili všeho naneseného prachu, mušek a jiných nečistot. To můžeme učinit pomocí sprchy a hadice. Pomocí velmi jemného hadříku nebo s pomocí houby vyčistíme všechny zámky a spojení jednotlivých lamel. Na očištění těchto lamel použijeme teplou vodu s neagresivní formou saponátu nebo mýdlovou vodou, která je šetrnější. Voda by měla být spíše vlažná, maximálně 40 ˚C.

Na co si dát pozor a jak provádět samotné čištění

Nikdy nedoporučujeme použít různá rozpouštědla a ředidla, která by mohla rolety nenávratně poškodit. Při umývání postupujeme pomalu a vždy směrem v jednom tahu, z jedné strany na druhou tak, abychom veškerou špínu a všechen maz zbytečně neroznášeli po venkovní roletě. Pak otevřeme také revizní klapku a prostor uvnitř připraveným jemným hadříkem vyčistíme. Po omytí zámků roletu znovu velmi důkladně opláchneme čistou vodou a roletový pancíř následně necháme uschnout. V případě zabudovaného motorického ovládání je nutné vždy zamezit průniku vody do motoru uloženého uvnitř boxu.


Hledání na webu

Zajímá Vás něco konkrétního? Použijte
naše vyhledávání.

Kontakt